Tegevusluba või tegevusest teavitamine?
Toiduga tegelevad ettevõtted peavad taotlema kas tegevusluba või teavitama oma tegevusest.
Tegevusloa puhul kontrollitakse ettevõtet enne tegevusloa väljastamist ning tootmisega võib alustada alles peale tegevusloa saamist. Lisaks taotlusele tuleb loaga esitada lisadokumente.
Tegevusloa taotlusele tuleb näiteks lisada, ruumide plaan, tehnoloogilised skeemid, puhastusplaan, kahjuritõrjeplaan, jäätmemajandus plaan, toiduhügieenikooltus kava jne.
Teavitamisel puhul kontrollitakse ettevõtet peale tegevusest teavitamist, tegutsemisega võib alustada pärast tegevusest teavitamist ning lisadokumente esitama ei pea.
Enesekontrolliplaan
Lisaks tegevusloale ja teavitamisele on toidu käitlejad kohustatud kontrollima toidu ja selle käitlemise nõuetekohasust ning rakendama abinõusid selle tagamiseks. Üheks abinõuks on enesekontrolliplaani koostamine, mille koostamine on toidu käitlejatele kohustuslik.
Enesekontrolliplaanis on kajastatud toidu käitlemisega seonduvad tegevused; toidu käitlemisega kaasnevad füüsilised, keemilised ja mikrobioloogilised ohud; meetmed ohtude hindamiseks; tegevused ohtude ennetamiseks; tegevused ohtude kõrvaldamiseks või viimiseks vastuvõetavale tasemele; tegevused juhuks, kui tuvastatakse ohtlik või mittenõuetekohane toit.
Toiduhügieenikoolitus
Lisaks dokumentatsioonile peavad toidukäitlejad läbima ja valdama toiduohutuse ja toiduhügieeni koolituse mis on kooskõlas Toiduseadusega ning Euroopa Parlamendi nõukogu määrusega nr. 852/2004.
Toidu märgistus
Toidu märgistus on oluline info tarbijale teadliku valiku tegemiseks. Kohustuslik märgistusteave katab muu seas energia- ja toitainete sisalduse, koostisosad, säilimisaja ja -tingimused.
Kuidas ma saan sinule kasulik olla?
Saan sind aidata nii tegevusloa taotlemisel, enesekontrolliplaani koostamisel, koolitamisel või toidu märgistusel. Võta julgelt ühendust, leiame koos lahenduse!
#1 Puhtuse definitsioon laienemine.
Üha olulisem on mõelda mitte ainult seadmete ja töötlemisruumide puhtusele, vaid ka keskkonnale enda ümber ning leida viise, kuidas teha tootmiskeskkond patogeenidele ebasoodsaks.
#2 Nähtavamad puhastus protseduurid.
Varem oli haruldane näha, et restoranis toimus põhjalik puhastus, kuid nüüd tehakse seda teadlikult nähtavaks külastajatele, demonstreerides oma pühendumust nii klientide kui ka töötajate tervisele. Seda võib tõlgendada konkurentsieelisena.
#3 Puhastus protseduuride tähtsus.
Üha olulisemaks muutub töötajate koolitamine ja teadlikkuse tõstmine. Peame tagama, et välja töötatud protsessid oleksid toimivad ja mõistetavad, eriti puhastusprotsessi osas. Me ei saa eeldada, et meie esmaliinil töötavad inimesed omavad teadmisi kemikaalide kasutamisest ja ohutusest, puhastusgraafikutest ja meetoditest, mistõttu on vajalik luua koolitusprogrammid ja puhastusprotseduurid.
#4 Suurem rõhk töötajate ohutusel ja tervisele.
Toidutööstuses on äärmiselt oluline, et töötajad oleksid terved ja suutelised tööd tegema. Seetõttu suurendatakse järjest enam tähelepanu töötajate tervisele ja tööohutusele ning julgustatakse töötajaid haigena koju jääma.
#5 Suurenenud huvi automatiseerimise vastu.
Seoses eelneva punktiga seotud, sai paljudele ettevõtetele pandeemia ajal selgeks, et töötajate haigestumine võib põhjustada tootmisprotsessides puudujääke. Sellega seoses on kasvanud huvi protsesside automatiseerimise vastu, eesmärgiga tugevdada protsesside stabiilsust ja jätkusuutlikkust