Hetkel koostab EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group) väikeettevõtjatele mõeldud vabatahtlikku jätkusuutlikkuse standardit (VSME), mille esialgne mustandi versioon on olnud kergesti kättesaadav aasta algusest. Hiljuti on sinna tehtud mõned olulised muudatused.
Esialgne VSME standard koosnes kolmest peamist moodulist:
- Base moodul: kohustuslik kõigile VSME standardi jälgijatele.
- Narrative PAT (Policy, Action, Target) moodul: lisaks baas infole on vajalik esitada teavet oma jätkusuutlikkuse poliitika, tegevuste ja eesmärkide kohta. Oluline osa – topeltolulisuse analüüs!!
- Business moodul: lisaks baas infole on lisa fookus ettevõtte äripartneritele ja tarneahelale, andes üksikasjalikku teavet ettevõtte tegevuse mõju kohta. Oluline osa – topeltolulisuse analüüs!!
Uus versiooni peamised muudatused:
- Narrative-PAT moodul on kadunud, kuid osa selle sisust on nüüd liidetud Base mooduliga (kohustuslik kõigile).
- Business Partners moodul on saanud uue nime – see on nüüd Comprehensive moodul.
- Materiaalsuse analüüs on eemaldatud, väga huvitav muudatus, muidugi teeb see aruandluse ülesehituse palju lihtsamaks ja fokusseeritumaks. Kuid see võib tekitada mõningaid probleeme, kuna suures aruandes (ESRS, mis on mõeldud suurettevõttele) on topelt olulisus üks olulisemaid alusverstapunkte. Kes teab, see kohustus võib veel tagasi tulla või lisanduda kuidagi teisiti.. või lisandub järgmises faasis.
Lühidalt mis see Double Materiality/ topeltolulisus on?
Double Materiality ehk topeltolulisus on mõiste, mis tähendab, et ettevõtted peaksid aruandluses arvestama kahe peamise teguriga:
- Finantsmateriaalsus: kuidas välistest teguritest, nagu kliimamuutused või sotsiaalsed probleemid, tulenevad muutused võivad mõjutada ettevõtte äritegevust ja majandustulemusi. (kuidas ESG mõjutab minu tegevust).
- Ettevõtte mõju keskkonnale ja ühiskonnale: teiselt poolt vaatleb topeltolulilus, kuidas ettevõtte enda tegevus mõjutab keskkonda, töötajaid, kogukondi ja ühiskonda laiemalt. (Kuidas minu tegevus mõjutab ESG).
EFRAG plaanib VSME standardi Euroopa Komisjonile esitada veel detsembris, lõplik variant peaks välja tulema veebruaris!!!!
Kindlasti jagan lõpliku versiooni ka oma väiksele Linkedin ringile! Hoian teid kindlasti kursis!